UEFA’s newest international football tournament is back for only the second time since it launched in 2018.

The tournament largely replaced the international friendly matches, which were previously a fixture of the football calendar.

But the tournament does carry some other significance: the 2018/19 iteration gave four teams the chance to qualify for Euro 2020, and the 2020-2021 fixtures provide the chance for two teams to enter play-offs for the next World Cup.

The idea of establishing the UEFA Nations League was to reduce the number of friendly matches in international football, and give teams something to compete for.

Portugal lifted the trophy at the previous – and inaugural – Nations League in 2018, after beating the Netherlands in the final.

But it isn’t only a trophy and runners up medals that are at stake.

For lower-ranked teams, the tournament offers the chance of qualifying for the World Cup qualifying play-offs.

The World Cup qualifying play-offs consists of two knockout rounds from which three teams qualify. It will involve the ten World Cup Qualifiers group runners-up, plus the best two UEFA Nations League group winners (based on their overall UEFA Nations League rankings) who did not directly qualify or reach the play-offs.

When are the matches?

Group stage fixtures kick off on 3 September, with later matches to be played on September 4, 5, 6, 7, 8, October 10, 11, 13,14, and November 14, 15, 17 and 18.

The finals are yet to be scheduled.

The Leagues

League A

Group 1: Netherlands, Italy, Bosnia and Herzegovina, Poland

Group 2: England, Belgium, Denmark, Iceland

Group 3: Portugal, France, Sweden, Croatia

Group 4: Switzerland, Spain, Ukraine, Germany

League B

Group 1: Austria, Norway, Northern Ireland, Romania

Group 2: Czech Republic, Scotland, Slovakia, Israel

Group 3: Russia, Serbia, Turkey, Hungary

Group 4: Wales, Finland, Republic of Ireland, Bulgaria

League C

Group 1: Montenegro, Cyprus, Luxembourg, Azerbaijan

Group 2: Georgia, North Macedonia, Estonia, Armenia

Group 3: Greece, Kosovo, Slovenia, Moldova

Group 4: Albania, Belarus, Lithuania, Kazakhstan

League D

Group 1: Faroe Islands, Latvia, Andorra, Malta

Group 2: Gibraltar, Liechtenstein, San Marino

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here